Používáte zastaralý prohlížeč, který už se běžně nepoužívá. Pro správné zobrazení si prosím stahněte nový Internet Explorer nebo si stáhněte jiný prohlížeč. Například Google Chrome nebo Mozilla Firefox

Zavřít

Lamino vs. masiv. Jaké postele jsou lepší?

Už se těšíte až svou starou vyměníte za novou? Jenže, jaký materiál bude nejlepší? Známé a osvědčené dřevo nebo nekomplikované lamino? Výběr nové postele  se musí zkrátka pořádně promyslet, proto se teď na oba tyto materiály společně podíváme a zjistíme jejich výhody a nevýhody.

Při pořizování nové postele se zaměřujeme především na výběr správné matrace, aby byla dostatečně prostorná, pohodlná a zajistila ničím nerušený spánek. Nicméně i rám postele hraje důležitou roli v ložnicích. Jak? 

POSTELE Z MASIVNÍHO DŘEVA

Masivní dřevo je všeobecně považováno za nejkvalitnější materiál. Jeho kvalita se odvíjí i podle druhu dřeva, ze kterého je nábytek vyroben. Nejlepší volbou je dřevo tvrdé, mezi které například patří dub, buk, jasan nebo javor. Cenově se nábytek vyrobený z takového dřeva pohybuje o něco výše, než je tomu u měkké borovice, smrku, olše či jedle.

Mezi největší výhody dřevěných postelí  patří především stabilita, pevnost a odolnost. Díky těmto vlastnostem mají perfektní dispozice sloužit nám dlouhá léta.  

Dřevo lze povrchově upravovat různými způsoby. K základním prostředkům patří lakování a voskování, je možného ho také tónovat mořením. Ale například borovice přijímá nátěry o trochu hůře, proto ji nejčastěji vídáme v přírodní podobě. Při jeho zpracovávání se hlavně neuvolňují žádné zdraví škodlivé chemikálie.

Ale i dřevo má své mínusy. Má tendenci se kroutit i praskat. Záleží na dodržení přesného postupu při zpracovávání nábytku.


POSTELE Z LAMINA

Lamino je ukázkovým příkladem výhodného poměru mezi cenou a kvalitou. To ale hned neznamená, že je špatné a nekvalitní. Stejně jako u dřeva jsou různé způsoby jeho výroby, z nichž nejlevnější jsou třívrstvé LTD desky, které nebývají dlouhodobě pevné.

Základem výroby lamina jsou třísky slisované s příměsí lepicí složky. Nejčastěji se jedná o smrkové a borovicové části. Výsledná deska je potažená fólií, na kterou se poté tiskne textura imitující různé dřeviny a jejich odstíny.

Mezi kladné vlastnosti lamina patří fakt, že se na rozdíl od dřeva nekroutí a nemění své rozměry vlivem teploty. Je odolné vůči krátkodobému působení vody a velmi snadno se udržuje. Je oblíbené i pro svou širokou škálu odstínů, včetně dekorů dřeva.

Při výběru postele z lamina je důležitá tloušťka materiálu. Nejčastěji se u levných postelí setkáváme s tloušťkou 16 – 18 mm, což je standard, který disponuje pouze základní stabilitou a odolností. Samozřejmě platí, že čím vyšší tloušťka lamina, tím lepší kvalita. O odolnosti postele z lamina rozhoduje také způsob úpravy hran. Materiál ABS zajistí daleko vyšší životnost a odolnost vůči loupání a odštěpování hran lamina, které na to velmi citlivé.


SHRNUTÍ

 

KONTINENTÁLNÍ POSTELE NEBO-LI BOXSPRINGS

Velkým trendem se v poslední době stávají postele Boxspring, které jsou už od prvního pohledu velmi elegantní a noblesní. Kontinentální postel je na rozdíl od klasických vyšší a skládá se z několika různých vrstev, kdy každá plní určitou funkci. Základním prvkem je masivní spodní rám postele, tvořený primárně pružinovým systémem a dřevem. Ten nahrazuje absenci spodního roštu. Tato část slouží jako ortopedická podpora a ventilační podklad pro nosnou matraci. Ta bývá většinou taštičková nebo z paměťové pěny. A na matraci se umísťuje svrchní podložka neboli topper.

 

ČALOUNĚNÉ POSTELE

Konstrukci čalouněných postelí nejčastěji tvoří rám z dřevotřísky a poté různé typy výplní. Kdysi byl nejpoužívanějším materiálem molitan, dnes už jej vyrovnaly kvalitnější vícesložkové pěny. Takováto konstrukce bývá skrytá v čalounění, které bývá látkové nebo třeba kožené. Mezi lidmi jsou postele oblíbené právě kvůli možnosti si vybrat vlastní druh a barvu látky čalounění.

Čalouněné postele však mají jednu velkou nevýhodu, a sice horší prodyšnost. To může způsobit vlhkost, kterou roztoči prostě milují. Berte tedy na vědomí, že pravidelné větrání musí být na denním pořádku.


KOVOVÉ POSTELE

Takovéto postele mívají většinou konstrukci z želena a jeho slitin. Jsou velmi pevné a odolné s dlouhou životností. Mezi nesporné výhody patří také fakt, že se na nich neusazuje příliš prachu a různé plísně či roztoči si na své taky nepřijdou.

Jakou byste si vybrali vy?

Komentáře

Je pravda, že kontinentální postele vypadají skvěle, ale ne do každé ložnice se hodí...každopádně mi jsme si jednu takovou pořídili nedávno a v tomto případě by měla být dřevěná konstrukce opravdu z masivního dřeva, aby unesla všechny ty vrstvy a vyšší váhu.. https://lumax-nabytek.cz/boxspring-postel-kano
 

Nejnovější články

Lamino vs. masiv. Jaké postele jsou lepší?

Už se těšíte až svou starou vyměníte za novou? Jenže, jaký materiál bude nejlepší? Známé a osvědčené dřevo nebo nekomplikované lamino? Výběr nové postele se musí pořádně promyslet, proto se teď na oba tyto materiály společně podíváme a zjistíme jejich výhody a nevýhody.