Používáte zastaralý prohlížeč, který už se běžně nepoužívá. Pro správné zobrazení si prosím stahněte nový Internet Explorer nebo si stáhněte jiný prohlížeč. Například Google Chrome nebo Mozilla Firefox

Zavřít

Fakta vs. mýty o spánku

Je možné, že nedostatek spánku přispívá k rozvoji obezity? Je odpolední siesta opravdu zbytečná? Pravd i mýtů kolem spánku koluje nespočet. Pojďme se na některé společně podívat. 

MÝTUS: KAŽDÝ POTŘEBUJE 8 HODIN SPÁNKU
Všichni víme, že je doporučováno 8 hodin spánku, ale vzhledem k tomu, že každý fungujeme jiným způsobem a vydáváme rozdílné množství energie, musíme sami vědět, kolik nám stačí k plné regeneraci. Někomu bohatě stačí 6 hodin, jinému 9 a více.

Logicky nejvíce spánku potřebují novorozenci, kteří by do věku 3 měsíců měli spát 14 -17 hodin denně. Batolata potřebují už „jen“ okolo 10 – 14 hodin. Školákům a teenagerům obvykle stačí těch kouzelných 8 hodin. Dospěláci by si měli dopřát 7 hodin denně, ale podle studií právě tato věková kategorie je hodně flexibilní a lidé zvládají chodit do práce, budovat a starat se o rodiny i přesto, že spí 6 hodin denně.

FAKT: NEDOSTATEK SPÁNKU PŘISPÍVÁ K ROZVOJI OBEZITY
V každé příručce o dietách si přečtete, že kromě vyvážené stravy a pohybu je nutný ke shození nějakého toho kila i kvalitní spánek. Nedostatek spánku totiž zvyšuje hladinu hormonu zvaného grelin, který nás nutí k hojné konzumaci jídel bohatých na kalorie. A když se přidá i únava, kompenzovaná vyšším příjmem energie z potravy, je možné, že nedostatek spánku může přispívat k rozvoji obezity.

MÝTUS: ALKOHOL POMÁHÁ SE SPANÍM
Pití alkoholu vám možná urychlí usínání, nicméně riskujete, že se probudíte s pocitem mnohem větší únavy. Alkohol narušuje tzv. REM stádium spánku, během kterého naše tělo i mysl nejvíc regenerují. Po přílišném pití upadáme rovnou do hlubokého, bezesného spánku. Normálně se REM fáze projevuje pětkrát až sedmkrát za noc, ale s alkoholem klesá na jeden až dva cykly. Sny tedy přicházejí až po odbourání alkoholu z těla. A protože se z REM fáze snáze budí, stává se, že se člověk, který večer hodně pil, probudí brzy ráno a má pocit nedospalosti.

MÝTUS: FYZICKÉ VYČERPÁNÍ URYCHLÍ USÍNÁNÍ
Je přirozené si myslet, že cvičení vás před spaním dostatečně vyčerpá a vy díky tomu rychleji usnete. Nicméně při vyšší fyzické aktivitě se zvyšuje tělesná teplota, která se může vracet do normálu až 6 hodin. Naše tělo uvolňuje endorfiny a další chemikálie, které způsobují, že jsme aktivnější. I z toho důvodu mnoho lidí cvičí ráno, aby byli přes den aktivnější.

FAKT: KRÁTKÉ ZDŘÍMNUTÍ POMÁHÁ
Zdá se vám půlhodinka málo? Přitom jde o nejefektivnější dobu odpočinku. Během 30 minut se osvěží nejen tělo, ale i mozek. Jen si musíme dát pozor, abychom siestu nepřetáhli, protože dlouhé pospávání během dne způsobuje malátnost a pocit větší únavy.

MÝTUS: SPÁNKOVÝ DEFICIT SE DÁ DOHNAT POZDĚJI
Určitě to znáte, přes týden toho moc nenaspíte, a tak všechny naděje vkládáte do volného víkendu. Jenže takto to bohužel nefunguje. Spánek se prostě dohnat nedá. Nedostatek spánku se postupem času začne projevovat na vašem zdraví i přesto, že s příchodem víkendu naspíte 12 hodin denně, bude výsledkem akorát malátnost a letargie. Organizmus průměrného dospělého jedince zkrátka vyžaduje minimálně 6-8 hodin spánku denně. K tomu je navíc potřeba dbát na pravidelnost.

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA SPÁNKU
- lidé, kteří oslepli až po narození, mají sny ještě vizuální. Ti, co se slepí už narodili, obrazové sny nemají, ale za to jsou plné vůní či zvuků
- i když většina populace sní barevně, asi 12% lidí má jen černobílé sny
- nemusíte si pamatovat ani jeden, ale průměrně míváme mezi 4 – 7 snů během spánku
- můžeme snít jen o lidech, které už jsme někdy v životě viděli
- světový rekord v nespavosti drží Randy Gardner, který se ve svých 17 letech kvůli školnímu projektu rozhodl nespat 11 dní a 25 minut

Komentáře

Na tento článek ještě nebyl vložen žádný komentář.

 

Nejnovější články

Lamino vs. masiv. Jaké postele jsou lepší?

Už se těšíte až svou starou vyměníte za novou? Jenže, jaký materiál bude nejlepší? Známé a osvědčené dřevo nebo nekomplikované lamino? Výběr nové postele se musí pořádně promyslet, proto se teď na oba tyto materiály společně podíváme a zjistíme jejich výhody a nevýhody.