
-
30.10.2017
-
Bez autora
-
Komentáře
-
1649 zhlédnutí
Všichni milujeme to pověstné teplo domova, ale radost z vyhřátého bytu či domu obvykle kazí vysoké účty za topení. A během podzimu i zimy nás bohužel sebevětší láska ani mládí nezahřejí. Existují však stare známé finty, které neomezí tepelnou pohodu a nezatíží vaší peněženku.
KOLIK PROTOPÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ DOMÁCNOSTI?
Podle statistik údajně více než polovina obyvatelů rodinných domů utratí za vytápění okolo 25 000 kč ročně. U majitelů bytu se roční náklady pohybují mezi 12 000 – 16 000 kč.
JAKÁ JE IDEÁLNÍ TEPLOTA POKOJE?
Obývací pokoj 20–22 °C
Dětský pokoj 22–24 °C
Kuchyň 18–20 °C
Ložnice 18 °C
Předsíň 15–17 °C
1. RADA: TĚSNĚNÍ JE ZÁKLAD
Teplo mizí nejčastěji kvůli netěsnících oken a dveří. Pokud máte stará okna či dveře, pořiďte si speciální práh s těsněním a nebo využíjte těsnící pásky. Vše se dá sehnat ve specializovaných prodejnách i online e-shopech. Cenově se vejdete do 100 kč a zabráníte tak úniku až 2 °C.
Úniku tepla skrz okno mírně zabraňují i žaluzie, díky kterým omezíte příchod studeného vzduchu zvenčí. Jste-li majiteli sklepa v rodinném domku a máte vlastní kotel nebo boiler, zaizolujte veškeré potrubí, aby se teplá voda dostala k cíli bez tepelné ztráty.
2. RADA: PRYČ OD RADIÁTORŮ
Může se to zdát jako banalita, ale i postavení nábytku okolo radiátorů brzdí proudění tepla do pokoje. To platí nejen pro nábytek, ale i pro dlouhé záclony a závěsy. Naopak krátké závěsy slouží jako malá tepelná izolace. Pokud nemáte nábytek kam jinam umístit, posuňte ho aspoň 10 cm od radiátoru.
3. RADA: VYPUSŤTE PÁRU
Nezapomínejte na pravidelné odvzdušňování radiátorů. Stačí jen povolit ventil, ze kterého by po odvzdušnění měla plynule odtéct voda. V opačném případě radiátory nefungují na plný výkon a teplotu v místnosti musíte dohánět vyšší spotřebou. Na účinnosti radiátorů ubírá také vrstva prachu, která může bránit šíření tepla.
TIP: na zeď za radiátor umístěte reflexní fólii - odrazí zpátky do místnosti až 90 % tepelného záření. Cena se pohybuje okolo 800 až 1 000 Kč/m2
4. RADA: DÁVEJTE SI RYCHLOVKY
Na potřebu větrání se dívejte jako na takovou "přepadovku" - rychlou a intenzivní. Ideální délka je podle odborníků 5 až 10 minut. Pokoj rychle vyvětráte, ale stěny zůstanou teplé.
5. RADA: NEVYPÍNEJTE TOPENÍ
Při odchodu z bytu či domu nikdy úplně nevypínejte topení. Když pak potřebujete místnost vyhřát, je spotřeba větší, než když necháte topení zapnuté třeba na 17 °C. Vyvarujete se i neustálým změnám teplot, které pak vyžadují obrovské množství energie k jejich vyrovnání. Lehce přitápět je dobré i proto, aby nevznikala vlhkost a následně plísně.
TIP: I když je prokázáno, že je pro naše tělo prospěšnější spát v chladnější místnosti, dodržujte večer pravidlo “lehkého přitápění”. Když se neprobudíte v chladném pokoji, nebudete bojovat s ranním vstáváním.
6. RADA: ZMĚNA JE ŽIVOT
Pokud už jste řadu úsporných opatření zavedli, ale pořád se vám účty zdají vysoké, nejspíš je nutné hledat problem v samotném topném zařízení. Odborníci tvrdí, že je-li váš plynový kotel starší než 15 let, měla by se zvažovat jeho výměna. Moderní kotle spotřebují zhruba o 30% méně energie.