Používáte zastaralý prohlížeč, který už se běžně nepoužívá. Pro správné zobrazení si prosím stahněte nový Internet Explorer nebo si stáhněte jiný prohlížeč. Například Google Chrome nebo Mozilla Firefox

Zavřít

6 tradičních rad, jak ušetřit za topení

Všichni milujeme to pověstné teplo domova, ale radost z vyhřátého bytu či domu obvykle kazí vysoké účty za topení. A během podzimu i zimy nás bohužel sebevětší láska ani mládí nezahřejí. Existují však stare známé finty, které neomezí tepelnou pohodu a nezatíží vaší peněženku.

KOLIK PROTOPÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ DOMÁCNOSTI?
Podle statistik údajně více než polovina obyvatelů rodinných domů utratí za vytápění okolo 25 000 kč ročně. U majitelů bytu se roční náklady pohybují mezi 12 000 – 16 000 kč.


JAKÁ JE IDEÁLNÍ TEPLOTA POKOJE?
Obývací pokoj 20–22 °C

Dětský pokoj 22–24 °C
Kuchyň 18–20 °C
Ložnice 18 °C
Předsíň 15–17 °C 

1. RADA: TĚSNĚNÍ JE ZÁKLAD
Teplo mizí nejčastěji kvůli netěsnících oken a dveří. Pokud máte stará okna či dveře, pořiďte si speciální práh s těsněním a nebo využíjte těsnící pásky. Vše se dá sehnat ve specializovaných prodejnách i online e-shopech. Cenově se vejdete do 100 kč a zabráníte tak úniku až 2 °C

Úniku tepla skrz okno mírně zabraňují i žaluzie, díky kterým omezíte příchod studeného vzduchu zvenčí. Jste-li majiteli sklepa v rodinném domku a máte vlastní kotel nebo boiler, zaizolujte veškeré potrubí, aby se teplá voda dostala k cíli bez tepelné ztráty.

2. RADA: PRYČ OD RADIÁTORŮ
Může se to zdát jako banalita, ale i postavení nábytku okolo radiátorů brzdí proudění tepla do pokoje. To platí nejen pro nábytek, ale i pro dlouhé záclony a závěsy. Naopak krátké závěsy slouží jako malá tepelná izolace. Pokud nemáte nábytek kam jinam umístit, posuňte ho aspoň 10 cm od radiátoru.

3. RADA: VYPUSŤTE PÁRU
Nezapomínejte na pravidelné odvzdušňování radiátorů. Stačí jen povolit ventil, ze kterého by po odvzdušnění měla plynule odtéct voda. V opačném případě radiátory nefungují na plný výkon a teplotu v místnosti musíte dohánět vyšší spotřebou. Na účinnosti radiátorů ubírá také vrstva prachu, která může bránit šíření tepla.

TIP: na zeď za radiátor umístěte reflexní fólii - odrazí zpátky do místnosti až 90 % tepelného záření. Cena se pohybuje okolo 800 až 1 000 Kč/m2


4. RADA: DÁVEJTE SI RYCHLOVKY
Na potřebu větrání se dívejte jako na takovou "přepadovku" - rychlou a intenzivní. Ideální délka je podle odborníků 5 až 10 minut. Pokoj rychle vyvětráte, ale stěny zůstanou teplé.


5. RADA: NEVYPÍNEJTE TOPENÍ
Při odchodu z bytu či domu nikdy úplně nevypínejte topení. Když pak potřebujete místnost vyhřát, je spotřeba větší, než když necháte topení zapnuté třeba na 17 °C. Vyvarujete se i neustálým změnám teplot, které pak vyžadují obrovské množství energie k jejich vyrovnání. Lehce přitápět je dobré i proto, aby nevznikala vlhkost a následně plísně.

TIP: I když je prokázáno, že je pro naše tělo prospěšnější spát v chladnější místnosti, dodržujte večer pravidlo “lehkého přitápění”. Když se neprobudíte v chladném pokoji, nebudete bojovat s ranním vstáváním.

6. RADA: ZMĚNA JE ŽIVOT
Pokud už jste řadu úsporných opatření zavedli, ale pořád se vám účty zdají vysoké, nejspíš je nutné hledat problem v
samotném topném zařízení. Odborníci tvrdí, že je-li váš plynový kotel starší než 15 let, měla by se zvažovat jeho výměna. Moderní kotle spotřebují zhruba o 30% méně energie.  

Komentáře

Samozřejmě jsou i jiné vlivy, jako je větrání, tepelné mosty. Teplo nám může také unikat podlahou.
 

Nejnovější články

Lamino vs. masiv. Jaké postele jsou lepší?

Už se těšíte až svou starou vyměníte za novou? Jenže, jaký materiál bude nejlepší? Známé a osvědčené dřevo nebo nekomplikované lamino? Výběr nové postele se musí pořádně promyslet, proto se teď na oba tyto materiály společně podíváme a zjistíme jejich výhody a nevýhody.